بازديد استاندار مرکزی از مجموعه زندانها در مرکز استان

DSC_0038

استاندار استان مرکزی از مجموعه زندانهای مرکز این استان بازدید نمود ،به گزارش روابط عمومی زندانهای استان مرکزی استاندار استان مرکزی به همراه مجموعه معاونین ، مدیران و مسئولین این استانداری ، رئیس کل دادگستری ، دادستان استان ، مدیران کل سازمان آموزش فنی و حرفه ای ،آموزش و پرورش ، دانشگاه علوم پزشکی ، شهردار و رئیس شورای شهر و …. و در معیت مدیر کل و مسئولین زندانهای استان از مجموعه اندرزگاه نسوان ، زندان مرکزی اراک و اردوگاه کار درمانی و حرفه آموزی استان ، کارگاههای اشتغال و مجتمع های حرفه آموزی و تولیدی بنیاد تعاون صنایع زندانیان استان بازدید نمود.

 

DSC_0020

زمانی قمی و هیئت همراه ابتدا ضمن حضور در اندرزگاه نسوان پس از بازدید از کارگاههای اشتغال و مجموعه های خدماتی و مددکاری این اندرزگاه در جمع مددجویان حضور یافته و با آنان در خصوص مسائل و مشکلات احتمالی به گفتگو پرداخت .
استاندار استان مرکزی سپس از مجموعه بندهای زندان مرکزی شهرستان اراک بازدید و ضمن گفتگو با زندانیان از نزدیک پیگیر مسائل و مشکلات آنها شد، زمانی قمی همچنین از مجموعه های بهداشتی درمانی ، خدماتی ، فرهنگی، تربیتی ، اشتغال و حرفه آموزی و …. این زندان دیدن نمود .

 

DSC_0186
وی در گفتگو با مددجویان آنها را به استفاده بهینه از فرصتها در دوران محکومیت و بهر ه گیری از امکانات و ظرفیتهای پیش بینی شده در زندان به منظور باز توانی روحی و شخصیتی و حضور سلامت در جامعه و کانون گرم خانواده سفارش نمود.
استاندار استان مرکز ی در ادامه این بازدید به اردوگاه کار درمانی و حرفه آموزی استان رفته و از واحد بندهای روان درمانی و مجموعه ورزشی و اشتغال و حرفه آموزی این اردوگاه دیدن نمود و با توضیحات کارشناسان این مجموعه در جریان چگونگی خدمات و برنامه های در حال اجرا قرار گرفت .
استاندار استان مرکزی در پایان این بازدید طی نشستی با مدیر کل و مسئولین زندانهای استان که با حضور کلیه بازدید کنندگان انجام شد به بحث و بررسی در خصوص مسائل و مشکلات زندانهای استان پرداخت .

 

DSC_0223
در این نشست رئیس کل دادگستری استان ضمن تشریح مشکلات و عواقب افزایش جرم در جامعه و تبعات بعدی این مسئله در جامعه خواستار توجه ویژه دستگاه های مرتبط با موضوع در جهت کمک به کاهش ناهنجایهای اجتماعی وبه تبع آن افزایش جمعیت کیفری زندانها شد .
در ادامه دادستان مرکز استان نیز ضمن ارائه گزارشی از وضعیت جرایم در سطح استان و کشور بخش مهمی ازز مشکلات موجود را کاستی های و مشکلات اقتصادی و کمبودهای خانواده ها در بخش تامین معیشت و رفاه خانواده عنوان کرد و بر ضرورت توجه به این مسئله در سطح ملی تاکید نمود .

 

 

 

DSC_0207مدیر کل زندانهای استان مرکزی در ادامه این نشست ضمن اشاره به شرح وظایف و مأموریتهای سازمان زندانها در جهت تامین امینت اجتماعی و همچنین اقدامات اصلاحی و تربیتی زندانهای استان به تشریح برنامه های اجرایی این اداره کل در حیطه فرهنگی و تربتی ، بهداشت و درمان، خدمات و پشتیبانی ، حرفه آموزی ، اشتغال ، اصلاح رفتار و… پرداخت ، جمشیدی همچنین اداره کل زندانها را متولی امور باز توانی اجتماعی و شخصیتی هنجار شکنان جامعه معرفی نمود و به بخشی از مشکلات اعتباری و چالشهای ایجاد شده در اجرای برنامه های اجرایی این اداره کل در حوزه های مختلف اشاره نمود .

وی با تاکید بر اینکه اداره کل زندان‌ها به عنوان یک دستگاه امنیتی و حاکمیتی در امر امنیت اجتماعی نقش بسزایی دارد، اظهار کرد: در حال حاضر در استان مرکزی ۹ مرکز فعالیت دارد که در اراک چهار موسسه کاردرمانی ویژه معتادین، زندان مرکزی اراک ویژه زندانیان اراک، خنداب، شازند و فراهان، کانون اصلاح تربیت زیر ۱۸ سال و زندان نیمه‌باز فعال است.

DSC_0089

جمشیدی با بیان اینکه در کانون اصلاح و تربیت زیر ۱۸ سال ۱۲ نفر زندانی هستند که در گذشته شاید این جمعیت به ۳۰ نفر می‌رسید، گفت: پنج زندان نیز در دیگر شهرستان استان وجود دارد.
جمشیدی با اشاره به جمعیت زندانیان در زندان اراک ۸۰ درصد را محکوم و ۲۰ درصد را متهم عنوان کرد که از این تعداد ۵۰ درصد به جرم مواد مخدر زندانی هستند و افزود: ۹۸ درصد زندانیان مردان هستند و ۲۰ درصد مابقی را زنان تشکیل میکند که البته میانگین نگهداری زندانی نسبت به نرم کشوری پایین تر است.
وی ۲۳ درصد زندانیان را به جرم سرقت و ۱۳ درصد را زندانیان نزاع و درگیری عنوان کرد و افزود: ۵۸ درصد زندانیان متاهل هستند و ۴۰ درصد بین سنین ۱۹ تا ۴۵ سالند و از این جمعیت ۷۰ درصد کم سواد و بی سواد هستد که امروز با افتتاح مدرسه بزرگسالان میتوان چالشهای موجود را رفع بهره برداری مناسبی داشت.

 

DSC_0158
مدیرکل زندانهای استان مرکزی با بیان اینکه ۷۰ درصد زندانیان ورودی به زندان را معتاد و یا درگیر مواد مخدر عنوان کرد و گفت: ۷۰ درصد زندانیان نیازمند و دارای خانواده های اسیب پذیر هستند و ۵۸ درصد انها نیز دارای سابقه بستری در بیمارستان و یا دارای بیماری مزمن هستند که اگر کادر درمانی استان کمک کنند و غربالگری در داخل زندان صورت گیرد قطعا در زمان بازگشت به جامعه جامعه اسیب کمتری خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه ۶۰ درصد زندانیان برای بار اول وارد این محیط میشوند افزود: در طول سال حدود ۱۲ زار نفر وارد زندانها میشوند که تاکنون در ۹ماهه نخست سال هشت هزار و ۵۶۸ نفر وارد شدن اند که البته این امار به جهت همکاری دستگاه قضا و ابلاغ حکم حبس کمتر برای مجرمان ۲۵ درصد کاهش داشته است.

 

 

DSC_0043
جمشیدی فضای موجود زندان را بسیار کم دانست و تاکید کرد: برای هر زندانی در کشور هشت تا ۱۴ مترمربع فضا در نظر گرفته میشود در صورتی که این رقم در استان مرکزی به پنج مترمربع میرسد که ضرورت تغییر و افزایش فضا را نشان میدهد ظرفیت کنونی زندان اراک در حال حاضر جمعیتی دو برابری در ان جای داده شده است.
وی با اشاره به قدمت ۴۵ ساله زندان اراک که صرفا با دیدگاه پلیسی و امنیتی ساخته شده است افزود: در حال حاضر پیوست اصلاحی و فرهنگی نیز برای زندان در نظر گرفته شده است که فضای کنونی کفایت نمیکند حتی اگر حادثه ای در زندان رخ مشکلات بسیاری شاهد خواهیم بود و بارها در شورای تامین استان خواستار کمکهایی برای توسعه بوده ایم تا فاز به فاز روند اصلاحی زندان دنبال شود.
مدیرکل زندانهای استان اظهار کرد:نیاز است که احداث دو بند در اولویت کاری قرار گیرد که با انتقال ۳۰۰ زندان بندهای دیگر تخریب و بازسازی شود.
وی با اشاره به نیاز به احداث بازداشتگاه در شهرستانهای خنداب کمیجان اشتیان شازند و زرندیه افزود:تاسیسات زندان کاملا فرسوده است و باید به سرعت تعمیر شود همچنین اب شرب زندان از طریق چاه تامین میشود که این امر با توجه به خشکسالی و کمبودها نیازمند صرف هزینه بالایی است.
جمشیدی به بحث بهداشت و درمان زندان و زندانیان اشاره کرد و گفت: ۵۵ درصد زندانیان دارای بیماری و مشکلاتی هستند درصورتیک ه تنها هفته ای یک شب پزشک در زندان حاضر است و علاوه بر ان با کمبود پرستار و دندانپزشک نیز مواجهیم حتی در ساوه و خمین دندانپزشک حضور ندارد و باید تصمیمی برای ان اتخاذ شود.
DSC_0051
جمشیدی همچون خواستار تامین تجهیزات نظامی و دوربین مدار و همچنین ایجاد نمازخانه شد و گفت: در زندان نمازخوان وجود دارد اما متاسفانه نمازخانه وجود ندارد و مکان فعلی پاسخگوی نیاز موجود نیست.
وی همچنین خواستار جداسازی جاده زندان و همچنین افزایش اعتبار تعمیر و تجهیز زندان شد.
مدیرکل زندانهای استان مرکزی با اشاره به اینکه در حال حاضر در مراکز امنیتی و حاکمیتی بحث اصلاحی و تربیتی نیز دنبال میشود که اقدامات خوبی در این راستا صورت گرفته است گفت: با کمک اداره کل فنی و حرفه ای اموزش و پرورش صنایع دستی و جهاد کشاوری هرساله چهار هزار نفر اموزش و گواهینامه دریافت می‌کنند که می‌توانند بعد از خروج از زندان برای خود اشتغالزایی کنند و علاوه بر ان نیز با همکاری شهرداری نیز برای هزار نفر اشتغالزایی ایجاد شده است.
وی ادامه داد: بزرگترین نهالستان غرب کشور با میانگین اشتغال ۱۰۰ نفر در اراک فعال است و علاوه بر اندرزگاه قرآنی راه‌اندازی شده است که افراد بی‌سواد و کم سواد امروز حافظ قرآن هستند، اما در بحث حمایتی تنها ۷۰۰ خانواده از پنج هزار زندانی تحت پوشش خیرین قرار دارند.

 

DSC_0226
در ادامه استاندار استان مرکزی ضمن اشاره به اقدامات گسترده و شاخصی که در حوزه های عمرانی ، فرهنگی ، تربیتی ، آموزشی ، اشتغال ، حرفه آموزی و … در زندانهای استان انجام شده است گفت: با توجه به اینکه زندانیان و خانواده های آنها بخشی از شهر وندان شهر بوده و با توجه به وسعت و گستره خدمات ارائه شده توسط این اداره کل در ایجاد دوره های کار آفرینی ، کارگاه های آموزش شغلی و خدمات فرهنگی، تربیتی ، بهداشتی و… به منظور کسب نتایج هر چه پر بارتر جهت بازگشت سلامت و سعادتمندانه زندانیان به جامعه در خصوص کمک به اداره کل زندانهای استان مبنی بر رفع مشکلات مطرح شده از جمله ساخت بند های جدید زندان مرکزی اراک ، جدا سازی راه مشترک زندان و پارک جنگلی جنب زندان ، مشکلات بهداشتی و درمانی زندانهای استان ، رفع مشکل آب شرب زندان و… قول مساعدت و همکار ی داده و دستورات لازم را دراین خصوص صادر نمود
وی در پایان ضمن اشاره به خدمات ارائه شده در مجموعه های مورد بازدید تحقق این مهم را مرهون تلاش شبانه روزی حوزه مدیریت و کارکنان این اداره کل دانسته و از مدیر کل و روسای زندان ها و مسئولین تقدیر نمود .

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*