دکتر جهانگیر در دیدار با نماینده ولی فقیه در کردستان: زندان ها نیازمند نگاه ویژه جامعه و نهادهای مسئول هستند

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در بدو ورود به استان کردستان در دیدار با نماینده ولی فقیه گفت:زندان ها در تامین سلامت و امنیت جامعه نقش مهمی دارند از این رو نیازمند نگاه ویژه جامعه و نهادهای مسئول هستند.

دکتر جهانگیر گفت: زندان ها آینه آسیب های جامعه هستند که می توان با رصد آنها در توسعه سلامت و امنیت جامعه و اقدامات پیشگیرانه گام های مناسب برداشت.

وی با اشاره به آمار زندانیان کشور گفت: با در نظر گرفتن خانواده ها تعداد قابل ملاحظه ای از افراد جامعه درگیر مساله زندان هستند که این موضوع از زوایای مختلف قابل بررسی است.

رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه افزود:توجه به خانواده های زندانیان با هدف کاهش آسیب های زندان از مهمترین برنامه های سازمان زندان هاست که تلاش می کنیم در این زمینه با توسعه انجمن های حمایت از زندانیان اقدامات موثر را اجرا کنیم.

وی با اشاره به همکاری های شکل گرفته با وزارت  بهداشت و درمان و همچنین وزارت آموزش و پروش گفت: تامین سلامت جسمی و روحی زندانیان و توسعه سواد آموزی در زندان ها با هدف پیشگیری از بازگشت مجدد فرد به چرخه جرم انجام می شود.

مشاور رئیس دستگاه قضا با انتقاد از عدم توجه لازم به زندان ها از سوی نهادهای مسئول گفت: علیرغم اینکه طی سال های گذشته همزمان با رشد جمعیت ، آسیب های اجتماعی و اقدامات بزهکاران نیز رشد یافته ولی متاسفانه اقدام متناسبی در جهت مقابله با این معضل صورت نگرفته است.

رئیس سازمان زندان ها تفکیک کامل زندانیان، اجرای جامع برنامه های اصلاحی و تربیتی، حمایت از خانواده های زندانیان را در گرو وجود اعتبارات مالی و نیروی انسانی لازم دانست و گفت: علیرغم این زندانبان های ما درحال حاضر صرفا بر اساس آموزه های دینی به صورت جهادی در زندان ها کار می کنند.

این مقام ارشد قضایی در ادامه گفت: بحران هویت در زندانی یکی از مهمترین آسیب های زندانیان است که برای مهار آن تلاش می کنیم فارغ از نوع جرم زندانیان اقدامات لازم را برای بازگشت توانمند آنان به جامعه انجام دهیم.

رئیس سازمان زندان ها در پایان با اشاره به اینکه سازمان زندان ها طی سال های گذشته دستگاه برتر در زمینه اقامه نماز بوده است گفت: دستیابی به این اهداف مرهون تلاش همکاران ما از یک سو و حضور حدود هزار نفر روحانی در زندان ها و ارائه آموزش های مذهبی توسط آنان است.

در ادامه این دیدار نماینده ولی فقیه در  استان کردستان گفت: زندان به عنوان یک مجازات باید آخرین راه حل باشد و دستگاه قضایی باید برای اجرای مجازات های جایگزین برنامه ریزی های لازم را انجام دهد.

وی با تاکید بر نقش زندان در جامعه گفت: توسعه اقدامات اصلاحی و تربیتی از جمله اشتغال و حرفه آموزی و همچنین سواد آموزی اقدام مناسبی است که باید بیشتر به آن توجه نمود.

آیت الله شاهرودی قاطعیت دستگاه قضایی را رمز موفقیت قوه قضاییه عنوان کرد و گفت: باید دیدگاه ها و روش ها نسبت به مقوله جرم و مجازات مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد.

شایان ذکر است در این دیدار  مقامات قضایی استان و مدیران سازمان زندان ها نیز حضور داشتند.

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*