ساخت زندان‌ها با هدف تربیت  افراد هنجار شکن و تأمین امنیت جامعه است

ساخت زندان‌ها با هدف تربیت  افراد هنجار شکن و تأمین امنیت جامعه است

در آستانه سفر استانی رئیس قوه قضائیه به استان مرکزی  بازرس ویژه رئیس دستگاه قضا و رئیس سازمان زندانهای کشور در  سفر به شهرستان کمیجان به عنوان نماینده آیت ا.. رئیسی در شهرستان کمیجان پس از ورود به اسن  شهرستان ، با حضور در یادمان شهدای گمنام به مقام شامخ شهدا ادای احترام  کرد .

دکتر جهانگیر  سپس با حضور در جلسه  شورای اداری شهرستان کمیجان گفت: توهین و ضرب و جرح عامل ۱۰ درصد جرایم زندانیان کشور است که این مهم لزوم ریشه‌یابی و حل معضل را نشان می‌دهد و  پایین آمدن آستانه تحمل افراد  از معضلات اجتماعی است که اگر این آسیب ترمیم شود شمار زندانیان با جرایم توهین و ضرب و شتم کاهش می‌یابد.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: حجم بالای ورودی شکایت‌ها از مشکلاتی مهم در دادگستری‌ها است که در ریشه یابی این معضل نیز پایین بودن آستانه تحمل مردم نقش دارد.

بازرس ویژه رئیس دستگاه قضا در ادامه  یادآور شد: سواد آموزی در زندان‌های کشور اجباری است و ۶ هزار زندانی کشور در سال گذشته  در این راستا باسواد شدند که این مهم از اقدامات مطلوب حوزه فرهنگی زندان‌ها به شمار می ورد.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور اظهار داشت: آموزش احکام و سواد آموزی در زندان‌های کشور حرف اول را می‌زند چراکه افراد باسواد و آگاه در قبال رفتارهای خود می‌اندیشند و این مهم زمینه ارتکاب جرم را کاهش می‌دهد.

جانگیر افزود: فعالیت فرهنگی سازمان زندان‌ها باعث شده تا این مجموعه در سال‌های اخیر همواره به عنوان دستگاه برتر در حوزه فرهنگی کشور معرفی شود.

وی اضافه کرد: ساخت زندان‌ها با هدف تربیت و تأمین افرادی است که هنجار شکن هستند و ضرورت اجتماعی ایجاب می‌کند تا برای رسیدن به جامعه ایمن این مراکز ساخته شود و همچنین ایجاد شعبه دادگستری در شهرستان‌ها نیازمند کسب شاخص‌هایی است که این مهم در مرکز کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دکتر جهانگیر  افزود: وضعیت اطلس جرم در دستگاه قضائی و معاونت اجتماعی پیشگیری، سازمان‌های زندان‌ها و دستگاه‌های تابعه در حال پیگیری است.

وی با بیان اینک رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با کارکنان قوه قضائیه ۲۰ محور را مورد توجه قرار دادند؛ اظهار داشت: قوه قضائیه باید در هر دوره نسبت به قبل تحول و پیشرفت داشته باشد و این مهم یکی از محورهای مورد تاکید معظم له بود و دستگاه قضائی در دوره جدید فعالیت خود تغییرات ارزشی داشته و امید بیشتری برای مردم در حل مشکلات فراهم شده است.

جهانگیر افزود: دادرسی و خدمات قضائی باید باید با روش کارآمد و ابتکار عمل ارتقا باید و شناسایی عیوب برای رفع مشکلات در اولویت فعالیت‌های نظام قضائی است نظام جمهوری اسلامی فرهنگی را در اختیار همگان گذاشته است تا برای خودسازی و کمک به دیگران خدمت کنند بنابراین باید از این فرصت استفاده شود.

رییس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور در پایان  گفت: تقاضای تأسیس واحد پزشکی قانونی، بازداشتگاه، بررسی مشکلات زمین‌های اوقافی میلاجرد و تجهیزات دادگاه در شهرستان کمیجان از موضوعاتی است که پیگیری می‌شود.

فرماندار کمیجان نیز در این نشست گفت: دستگاه قضائی در تولید ملی و حمایت از کالا داخلی همواره تأثیرگذار بوده و  با فراهم کردن شرایط امنیت برای سرمایه گذاران به تحقق شعار امسال کمک می‌کند.

فائض پور افزود: عیار مسئولان در خدمت رسانی به مردم مشخص می‌شوند و اکثر مسئولان نظام اسلامی می‌کوشند تا با بهره گیری از امکانات موجود موانع ارائه خدمات به مردم کاهش یابد.

شهرستان کمیجان در شمال غربی استان مرکزی واقع شده است و با اراک ۹۵ کیلومتر فاصله دارد.

معاونان قوه قضائیه امروز با سفر به یازده شهرستان استان مرکزی با حضور در شورای اداری و جلسه کارکنان دستگاه قضایی شهرستان‌ها مسائل و مشکلات مرتبط را بررسی می‌کنند تا در نشست‌ روز چهار شنبه مسئولین در استان مرکزی با حضور آیت ا… رئیسی برای آن تصمیم گیری شود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*