نشست خبری مدیرکل زندان های استان مرکزی

نشست خبری مدیرکل زندان های استان مرکزی

به گزارش روابط عمومی زندانهای استان مرکزی، مدیرکل زندان های این  استان  در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضائیه در دادگستری کل برگزار شد گفت: هشت مرکز و یک زندان مرکزی در استان وجود دارد. زندان مرکزی شامل بازداشتگاه مرکزی، بند نسوان، بند مالی، اردوگاه جرائم مواد مخدر و کانون اصلاح و تربیت ویژه زندانیان کمتر از ۱۸ سال است


علی عباس فلاحتی بااشاره به اینکه پس از اراک، ساوه، خمین، دلیجان، محلات و تفرش بیشتری آمار زندانیان را به خود اختصاص می دهند، افزود: بنیاد تعاون در راستای اهداف زندان ها، انجمن حمایت از زندانیان در راستای کمک به خانواده زندانیان، اداره مراقبت بعد از خروج در جهت کمک به زندانیان پس از آزادی و ستاد دیه از جمله بخش های حمایتی هستند که برنامه های راهبردی این اداره کل را همراهی میکنند.
فلاحتی مطلق اعلام کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۱۰۰ زندانی جرایم غیر عمد با کمک و مشارکت خیرین از زندان آزاد شدند و در حال حاضر ۲۰۰ نفر در زندانهای استان منتظر کمکهای خیرین نیک اندیش هستند .
وی همچنین افزود: مبلغ کمک‌های جمع‌آوری شده در جشنهای گلریزان ستاد دیه در سال جاری ۲۳ میلیارد ریال بوده و در سال گذشته نیز با کمک ۱۳ میلیارد ریالی خیرین استان ۲۸۶ زندانی از زندان های استان آزاد شدند .
عضو شورای قضایی استان مرکزی همچنین اضافه کرد: با توجه به دستور رئیس قوه قضائیه جهت راه اندازی شعب حل اختلاف در زندانها زندانهای اراک وساوه دارای شعبه حل اختلاف هستند که توسط قضات و چندین کارشناس اداره می شود و در کنار این امر بحث پیگیری رضات اولیاء دم در این حوزه با تلاش سفیران نجات زندانها انجام میشود و این گروه در سال ۹۶ موفق به اخذ رضایت ۲۴ نفر از اولیاء دم و شکات شدند .


وی ادامه داد: اجرای برنامه های فرهنگی از اولویت های کاری این اداره است، برگزاری کلاس های قرآنی و شرکت گسترده مددجویان در رشته های قرآنی روخوانی و روان خوانی، تجوید، حفظ از افتخارات اداره کل زندان های استان می باشد، برگزاری کلاس های احکام، مسائل خانوادگی تربیتی، حضور ۳۰ روحانی در کلاس های فرهنگی، بیان احکام شرعی و غیرشرعی از دیگر اقدامات است.
علی عباس فلاحتی مطلق در ادامه اظهار داشت : یک مدرسه و دو مرکز یادگیری محلی در زندان های استان در بخش های آموزش سواد ، متوسطه اول و دوم فعالیت میکنند و در سال گذشته ۵۰ نفر موفق به کسب مدرک دیپلم شدند.
وی در ادامه افزود : برگزاری دوره های مهارت آفرینی، اشتغال، برنامه مراقبت های پس از آزادی، حمایت فرزندان مددجویان و اصرار به حضور آنان در مدارس، از فعالیت هایی است که در این راستا انجام شده است.
علی عباس فلاحتی مطلق اضافه کرد: بیشترین درصد زندانیان را مددجویان گروه موادمخدر تشکیل می دهند و آموزشهای قرآنی سرفصلی مهم در احرای برنامه های اصلاحی و تربیت زندانیان است و از سال ۹۵ تاکنون بر اثر فعالیت های قرآنی ۸ زندانی محکوم به اعدام به برکت حفظ کلام وحی از چوبه دار نجات یافته و تخفیف مجازات گرفته اند .
مدیرکل زندان های استان مرکزی با اشاره به اینکه سرانه فضای فیزیکی برای هر زندانی در سطح کشور دارای استاندار خاص میباشد افزود طی دوسال گذشته با تلاش مجموعه زندانهای استان در شهرستانهای اراک ، اردوگاه ، ، ساوه ، خمین ، محلات و دلیجان میزان قابل ملاحظه ای سرانه زندانها در جهت بهبود فضا و امکانات با رویکرد اجرای هر چه بهتر برنامه های اصلاحی و تربیتی زندانیان ارتقاء و افزایش است و با تشریح مقوله حرفه آموزی و اشتغال در زندانها افزود : در زندان های استان زندانیان در رشته های فنی و حرفه ای آموزش دیده و مدرک مهارت دریافت منمایند و در سال گذشته ۲۶۵۳ کارت مهارت بدون عنوان زندانی برای زندانیان صادر شده است .

مدیرکل اداره زندان های استان مرکزی در بخش پایانی سخنان خود افزود: به دستور رئیس قوه قضائیه تعدادی از  فرزندان زندانیانی که به دلیل مشکل مالی نتوانسته بودند تحصیل ادامه تحصیل بدهند به مدرسه برگردانده شدند  و تلاش میشود حمایت از این گروه ادامه داشته  و خانواده زندانیان در حد امکانات وظرفیتهای موجود تحت حمایت انجمن های حمایت از خانواده زندانیان قرار میگیرند .

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*