نشست خبری هفته قوه قضائیه در استان مرکزی با محوریت زندانها

نشست خبری هفته قوه قضائیه با محوریت زندانها
معاون سلامت و اصلاح و تربیت اداره کل زندان های استان مرکزی، در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که به مناسبت بزرگداشت هفته قوه قضائیه در دادگستری کل استان برگزار شد به تشریح اقدامات و شرح وظایف این اداره کل در حوزه های اصلاحی و تربیتی پرداخت .


به گزارش روابط عمومی زندانهای استان مرکزی محسن افشاری در این نشست گفت : در راستای تحقق اهداف زندان ها انجمن حمایت از زندانیان با کمک به خانواده زندانیان، اداره مراقبت بعد از خروج با پیگیری کمک به اشتغال زندانیان پس از آزادی و ستاد دیه با پیگیری کمک به آزادی زندانیان جرایم غیر عمد از جمله بخش های حمایتی هستند که برنامه های راهبردی این اداره کل را همراهی می کنند.
معاون سلامت و اصلاح و تربیت اداره کل زندان های استان مرکزی اعلام کرد: طی ۳ سال گذشته ۷۵۶ زندانی جرایم غیر عمد با کمک و مشارکت خیرین از زندان آزاد شدند و در حال حاضر ۲۱۰ نفر در زندانهای استان منتظر کمکهای خیرین نیک اندیش هستند و مبلغ کمک‌های جمع‌آوری شده در جشنهای گلریزان ستاد دیه در سال جاری ۲۸ میلیارد ریال بوده که کمک قابل توجهی به آزادی زندانیان جرایم غیر عمد از زندان های استان نمود .
وی همچنین اضافه کرد: با توجه به فعالیت گسترده شعب حل اختلاف در زندانها زندانهای اراک و ساوه که توسط قضات و چندین کارشناس اداره می شود و در کنار این امر بحث پیگیری رضات اولیاء دم در این حوزه با پیگیری سفیران نجات زندانها انجام میشود و این گروه در ۳ سال گذشته موفق به اخذ رضایت ۵۳ نفر از اولیاء دم و شکات شدند .
وی ادامه داد: اجرای برنامه های فرهنگی از اولویت های کاری این اداره بوده و برگزاری کلاس های قرآنی و شرکت گسترده مددجویان در رشته های قرآنی روخوانی و روان خوانی، تجوید، حفظ از برنامه های مداوم زندان های استان می باشد، برگزاری کلاس های احکام، مسائل خانوادگی تربیتی، حضور روحانیون در کلاس های فرهنگی، بیان احکام شرعی و غیرشرعی از دیگر اقدامات است.
وی در ادامه اظهار داشت : یک مدرسه و دو مرکز یادگیری محلی در زندان های استان در بخش های آموزش سواد ، متوسطه اول و دوم فعالیت میکنند و برگزاری دوره های مهارت آفرینی، اشتغال، برنامه مراقبت های پس از آزادی، حمایت فرزندان مددجویان و اصرار به حضور آنان در مدارس، از فعالیت هایی است که در این راستا انجام شده است.
افشاری در ادامه افزود: بیشترین درصد زندانیان را مددجویان گروه موادمخدر تشکیل می دهند و آموزشهای قرآنی سرفصلی مهم در احرای برنامه های اصلاحی و تربیت زندانیان است و در ۵ سال گذشته به واسطه فعالیت های قرآنی ۷ زندانی محکوم به اعدام به برکت حفظ کلام وحی از چوبه دار نجات یافته و تخفیف مجازات گرفته اند .
معاون سلامت استان مرکزی با اشاره به اینکه سرانه فضای فیزیکی برای هر زندانی در سطح کشور دارای استاندار خاص میباشد افزود طی دوسال گذشته با تلاش مجموعه زندانهای استان در شهرستانهای اراک ، اردوگاه ، ، ساوه ، خمین ، محلات و دلیجان میزان قابل ملاحظه ای سرانه زندانها در جهت بهبود فضا و امکانات با رویکرد اجرای هر چه بهتر برنامه های اصلاحی و تربیتی زندانیان ارتقاء و افزایش است .

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*